Sivilce Nedir? Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

by [email protected]

Sivilce oluşumu herkesin hayatının bir döneminde karşılaştığı bir cilt problemidir. Sivilce oluşumunun tek bir sebebi yoktur. Bu nedenle sivilce neden çıkar sorusunun da bir çok cevabı vardır.  En yaygın sebepleri hormonal değişimler, yağlı cilt tipine sahip olunması, stres, yağlı besinler tüketilmesi olarak bilinir. Cildin temiz tutulmaması, makyaj ve fazla sebumun gözenekleri tıkaması da sivilce oluşumunun en büyük etkenleri arasında yer alır. Gözeneklerin yağ ile tıkanması olarak adlandırabileceğimiz sivilcelerin oluşumunu engellemek de iyi bir bakım rutini ile mümkündür.

Sivilce Nedir? Neden Çıkar?

Sivilceler, gözeneklerde fazla sebum ve yağın birikmesiyle oluşur. Cildin sebum üretiminin artması sivilce oluşumunda en büyük etkenler arasındadır. Ergenlik, hamilelik, kistler ve kullanılan ilaçlar hormonal dengenizi degiştirdiği zaman sivilce oluşumuna sık rastlanır. 

Eğer vücudunuzda hormonal bir değişiklik yoksa ve sivilce çıkarıyorsanız gözenekleriniz tıkanmış demektir. Bu da iyi bir cilt bakımına ihtiyacınız olduğunu gösterir. Tıkanmış gözeneklerinizi fazla yağ ve sebumdan arındırarak sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz. Önce cildinizi bir temizleme jeli veya sabun yardımıyla yıkayın. Ardından gözenek temizlemek için bir sivilce maskesi uygulayın. Maske uygulaması sonrasında cildinizi nemlendirin ve tonik uygulayın. Maske kullanımını haftada 2-3 kez tekrarlayın. Diğer adımları her gün düzenli uygulayarak sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz. 

Sivilce İzleri Nasıl Oluşur?

Sivilce izleri oluştuktan sonra geçmesi bir hayli zordur. Bu nedenle sivilcelerin aktif olduğu dönemlerde sivilce izi oluşumunu engellemek gerekir. Sivilce izleri ve sivilce lekelerinin oluşumunda en büyük faktörlerden bir tanesi sivilce patlatma işlemidir. Sıkılan, oynanan ve patlatılan sivilce bölgesi zarar görür. Aynı zamanda sivilce içerisindeki sıvının cilt altına yayılmasına ve cildin hasar görmesine neden olur. Bu nedenle sivilce sıkmak, sivilce patlatmak yerine sivilce kurutma yöntemleri tercih edilmelidir. Sivilcelerin kısa sürede kurumasını sağlayarak cildinize zarar vermesini, sivilce lekesi veya sivilce izi oluşturmasını engelleyebilirsiniz. Sivilce kurutma için en etkili çözüm akne karşıtı sivilce kremi kullanmaktır. Bu kremler sivilcelerin kuruyarak kısa sürede sönmesine ve iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cilt üzerindeki ölü deriyi arındırarak cildinizde leke ve iz oluşmasına engel olur. 

Sivilce Lekelerine Ne İyi Gelir? Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Sivilce lekeleri ve sivilce izleri oluşumunu engellemek için düzenli bir bakım rutini uygulayabilirsiniz. Ancak önceden oluşmuş ve üzerinden zaman geçmiş sivilce lekelerini iyileştirmek de düzenli bir bakım ile mümkündür. Sivilce lekelerine ne iyi gelir sorusunun cevabı kuşkusuz ki en etkili sivilce kremlerinin düzenli kullanılmasıdır. Sivilce kremleri sebum üretimini dengelerken ciltteki ölü deriyi arındırır. Cildinizi yenileyen ürünleri düzenli kullanarak sivilce lekeleriniz ve izlerinizden kurtulabilirsiniz. Daha hızlı ve etkili bir sonuç almak istiyorsanız sivilce kreminize ek olarak sivilce lekeleri için krem kullanarak leke kremlerinden de destek alabilirsiniz. Sivilce izi, sivilce lekeleri ve aktif sivilcelerden kurtulmak için sivilce kremi, leke kremi ve sivilce maskesi ürünlerini mutlaka bakım rutininize eklemenizi tavsiye ederiz. 

Yüzdeki Sivilce Lekeleri Nasıl Geçer?

Yüz, vücudun diğer bölgelerine oranla çok daha hassastır. Bu nedenle yüzde oluşan sivilce lekeleri için ürün seçerken çok daha dikkatli ve özenli davranmak gerekir. Sivilce lekelerinden yüzünüzü arındırmak istiyorsanız peeling etkili ürünler tercih edebilirsiniz. Ancak peeling yapacağınız zaman yüzünüzde aktif sivilceler olmamasına özen göstermelisiniz. Asit içeren peeling serumlar ile sivilce kreminizi birlikte kullanarak yüzünüzdeki sivilce lekelerinden kurtulabilirsiniz. 

Sivilce Kremleri Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sivilce kremi tercihinizi yaparken en etkili sivilce kremlerini seçmeye özen gösterin. Bunun yanı sıra ürünün yüz kullanımına uygun olduğundan emin olun. Yüzünüzde bir iritasyon meydana gelirse ürünü kullanmayı derhal bırakın. Sivilce kremi tercih ederken öncelikle ihtiyacınızı iyi belirleyin. Kuru ve yağlı cilt tipleri için ürünler farklı etkiler yaratabilir. Kuru bir cilt tipine sahipseniz sivilce kreminiz ile birlikte güçlü bir nemlendirici kullanmanız gerekecektir. Ancak yağlı bir cilt tipine sahipseniz akne kreminizi su bazlı hafif bir nemlendirici ile desteklemek yeterli olacaktır. 

Sivilce kremi seçerken sivilcelerinizin hangi dönemde oldukları önemlidir. Aktif sivilcelere sahipseniz akne kremleri sizin için etkili olacaktır. Sivilceleriniz pasifse ve sivilce izlerinizden kurtulmak istiyorsanız o zaman gözenek arındırma ve peeling etkili sivilce kremlerini tercih etmeye özen göstermelisiniz. 

You may also like

Leave a Comment