Saç Dökülmesi Neden Olur? Nasıl Önlenir?

by [email protected]

Saç dökülmesi sorunu ile karşılaşıldığında kozmetik ve dermatolojik ürünlerle saç dökülmesini durdurmaya çalışmadan önce saç dökülmesinin nedenini öğrenmek gerekir. Saç dökülmesi problemi ile karşı karşıyaysanız öncelikle sizdeki saç dökülmesinin nedenini bulmanız gerekir. Eğer sebebini keşfetmeden ürün kullanımına başlarsanız, işe yaramayabilir ve hatta saçlarınıza daha çok zarar verebilirsiniz.

Öncelikle sormanız gereken soru “ Saç dökülmesi neden olur?” sorusudur. Daha sonra saç dökülmesi tiplerini inceleyerek sizdeki saç dökülmesi tipini tespit etmeniz gerekir. Bu sayede size en uygun saç dökülmesi önleyici yöntemi keşfedebilirsiniz. 

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesinin birden fazla sebebi bulunmaktadır. Erkeklerde görülen saç dökülmesinin sebebi yüksek oranda genetik faktörlerdir. Ancak bunun yanı sıra saç dökülmesinin farklı sebepleri de olabilir. 

Cilt problemleri saç dökülmesinde önemli bir faktördür. Saç derisinde yaşanan cilt problemleri ani saç kayıplarına neden olabilir. Sedef hastalığı, mantar, egzama gibi cilt hastalıkları saç derisine de etki eder. Bu nedenle hızla saç dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle eğer cildinizde kızarıklık, kaşıntı, pullanma gibi problemler gözlemliyorsanız dermatoloğunuza başvurmalısınız. 

Saç dökülmesi neden olur sorusunun en genel cevabı ise yanlış beslenmedir. Yanlış beslenme ile vücudunuz hızla saç dökülmesine yatkın bir hal alır. Bu nedenle saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya olan herkese öncelikle beslenme düzenlerine dikkat etmeleri önerilir. Sağlıklı besinler tüketmek ve bol su tüketmek saç dökülmesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Saç dökülmesi nedenlerinden bir diğeri ise hormonal değişiklikler ve kullanılan ilaçlardır. Bu nedenle saç dökülmesi sebeplerini araştırmaya başlamadan önce mutlaka kan tahlili yaptırılması ve dermatoloğa danışılması önerilir. 

Erkek Tipi Saç Dökülmesi Nedir? Sebepleri Nelerdir?

Saç dökülmesi problemi üç ana kategoride incelenir. Erkek tipi saç dökülmesi, kadın tipi saç dökülmesi ve bölgesel saç dökülmesi birbirinden farklı belirtiler gösterir. Saç dökülmesi nedenleri arasında en yaygın görülen tür erkek tipi saç dökülmesidir. Bu tipte saç dökülmesi alın kenarları ve tepede açılmalarla başlar. Genellikle altında yatan sebep genetik faktörlerdir. Zamanla saç kökleri güçsüzleşir ve ölür. Bu sayede yeni saç oluşumu durarak saç kayıpları meydana gelir. Bu tip dökülmeler kadınlarda ve erkeklerde yavaşlatılarak önlenebilir. Saç dökülmesi karşıtı ürünlerin düzenli kullanımı ile erkek tipi saç dökülmesini önleyebilirsiniz. Saç dökülmesi karşıtı serum, krem, şampuan gibi ürünlerin kullanımı ile dökülmeyi önlemek mümkündür. 

Aşırı Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Tüm sağlık kontrollerinden geçtikten sonra yine de saç dökülmesinin sebebini bulamadıysanız, dökülmeyi vitamin eksikliği, stres, mevsim değişikliği ve yetersiz su tüketimine bağlamak gerekir. Saç dökülmesi ile baş etmek istiyorsanız kıl köklerinin vitamine doyması gerektiğini unutmamalısınız. Beslenmenizi iyileştirmenin yanı sıra saçlarınıza vitamin serumlar uygulayarak aşırı saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

Saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi de cildin nemsiz kalmasıdır. Kuruyan cilt kıl köklerini besleyemez. Bu nedenle hızla saç dökülmesi başlar. Özellikle mevsim geçişlerinde artan cilt kuruluğu, saç dökülmelerini arttırır. Bu nedenle cildinizin nemli kalması için günde en az 2 litre su tüketmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca saç diplerinizi nemlendirmeye özen gösterin. Hint yağı, argan yağı, ceviz yağı, sarımsak yağı gibi doğal nemlendiriciler içeren ürünlerle saç derisini nemlendirerek dökülmeleri kolayca önleyebilirsiniz. 

Dolgun ve hacimli saç görünümüne sahip olmak, saç dökülmesi sorunu ile vedalaşmak istiyorsanız Luis Bien saç dolgunlaştırıcı bakım ürünlerine göz atabilirsiniz.

You may also like

Leave a Comment