Akne Nedir? Nasıl Geçer?

by ilayda[email protected]

Herkes hayatının belirli dönemlerinde akne problemi yaşamaktadır. Bazı cilt tiplerinde akne problemi uzun süreli ve yoğun olmakta, bazı ciltlerde nadir periyotlarda gözlemlenmektedir. Ciltte akne oluşumunu önlemek ve var olan aknelerin giderilmesini sağlamak için denenmiş yüzlerce yöntem ve ürün bulunmaktadır. Ancak akne tedavisinde önemli nokta, doğru ürünleri doğru yöntemlerle kullanmaktır. Başkalarından duyup satın aldığınız akne kremi sizde hiç etkili olmamış olabilir. Daha önce benzer bir hikaye yaşadıysanız, sizin için doğru olan ürünü seçememişsiniz demektir. Akne tedavisinde cildinize zarar vermeyen, akneleri gidermenin yanı sıra yeni akne oluşumunu engelleyecek ürünler seçmeniz gerekir.

Akne Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Akne tedavisine başlamadan önce cildinizi tanımanız gerekir. Aknenizin tipini belirleyip, ona uygun bir akne tedavisi uygulamalı, cildinize uygun bir akne kremi tercih etmelisiniz.

Akne Çeşitleri

Beyaz uçlu akne
Siyah nokta
Papüller
Püstüller
Nodüller

Beyaz uçlu akneler en sık görülen akne tipidir. Eğer bu tip aknelere sahipseniz iyi bir cilt bakım rutini ile kısa sürede akne problemini önleyebilirsiniz. Siyah noktalar da aynı şekilde sebebi gözenek tıkanıklığı olan aknelerdendir. Cilt bakım rutininizi değiştirerek kısa zamanda pürüzsüz bir cilt görünümüne kavuşabilirsiniz. Papül,nodül veya püstül tipi akneler iltihaplı akne türleridir. Eğer bu tip aknelere sahipseniz cildinizi mutlaka enfeksiyona ve mikroplara karşı koruyacak ürünler kullanmalısınız. Önce iltihabı kurutup, daha sonra akne tedavisine başlamalısınız.

Akne Neden Olur?

Akne çeşitlerinin her birinde ana sebep, cildin doğru temizlenmemesi ve gözeneklerin tıkanmasıdır. Bu durum akne oluşumunuzun sürekli olmasını sağlar. Bu nedenle cildinizi derinlemesine temizlemeniz gerekir. Gözeneklerin tıkanması, cildin yağlı olması, yanlış ürün kullanımı, alerji, ölü derilerin temizlenmemesi akne oluşumunun en belirgin nedenleridir. İyi bir cilt temizliğinin ardından düzenli akne kremi kullanarak sivilce sorununa tamamen veda edebilirsiniz.

Akne Nasıl Geçer?

Akne tedavisinde öncelikle cildinizi yağ bazlı bir temizleyici ile temizlemelisiniz. Bu sayede gözeneklerin içerisinde biriken fazla sebum çözülecektir. Ardından cildinizi arındırıcı bir ürün ile tekrar temizleyerek yağı tamamen arındırın. Temizleme işlemi sırasında buhar yardımı ile gözeneklerinizi açarak kullandığınız ürünlerin etkisini arttırabilirsiniz. Cilt temizliğinden sonra akne kremini akne olan bölgelere veya tüm cildinize uygulayabilirsiniz. Bu işlemi düzenli olarak tekrarlamak önemlidir. Akne tedavisinde yapılan en büyük hata, aknelerin sıkılmasıdır. Bu yöntem ile akne içerisindeki iltihabı tüm cildinize yayarsınız. Bu da aknelerinizin artmasına sebep olur. Aynı zamanda akne izleriniz varsa en büyük sebeplerinden biri de aknelerinizi sıkmanız ve cildinizi doğru temizlememiş olmanızdır. Akne kremi seçerken, aknelerinizi kurutan, gözenekleri temizleyici özelliği olan ve sivilce izlerini onarıcı özelliklere sahip bir krem tercih ederek kısa sürede cildinizde dilediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz. Kullanıcıların çok memnun olduğu Luis Bien akne kremini deneyerek kısa sürede pürüzsüz bir cilt görünümü yakalayabilirsiniz.

You may also like

Leave a Comment